به سایت کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی پژواک خوش آمدید

ساعات کار : شنبه تا پنج شنبه - ساعت 15 تا 20
  تماس با ما : 22064003-021

سونوگرافی کودکان

ادمین     2017/06/21

سونوگرافی کودکان و نوزادان :

به صورت کلی سونوگرافی کودکان و نوزادان ، مضر و خطرناک نمی باشد. زیرا هیچ اشعه ایکس ای در تابش های دستگاه تصویربرداری وجود ندارد.

سونوگرافی هیچ گونه درد و تابش مضری برای کودکان به همراه ندارد.

سونوگرافی کودکان

 

چگونه باید کودک خود را برای سونوگرافی آماده کنم؟

در برخی از سونوگرافی ها نیاز به آماده سازی ویژه، مانند خالی بودن معده یا پر بودن مثانه است. در زیر فهرستی تهیه شده است که موارد خاص در آن ذکر شده است. اگر از این دستورالعمل ها، قبل از انجام سونوگرافی کودکان و نوزادان ، پیروی نکنید، از فرزند شما معاینه صورت نمی گیرد.

سونوگرافی کودکان و نوزادان بصورت تخصصی در این کلینیک انجام می شود. از جمله مهمترین سونوگرافی های تخصصی برای کودکان، سونوگرافی شکم ، لگن و کلیه است.

  • سونوگرافی شکم کودکان :

سن فرزند شما مدت زمان ناشتایی
۰ – ۲ سال ۲ ساعت – برای دو ساعت قبل از انجام معاینه تغذیه ای صورت نگیرد.
۳ – ۴ سال ۳ ساعت – برای سه ساعت قبل از انجام معیانه، هیچ خوردنی یا نوشیدنی میل نکنند.
بیش از ۴ سال

۴ ساعت – برای چهار ساعت قبل از انجام معیانه، هیچ خوردنی یا نوشیدنی مصرف نکند و آخرین وعده غذایی باید یک وعده غذایی کم چرب باشد.

 

  • سونوگرافی لگن کودکان :

 

سن فرزند شما آماده سازی
کودکان کمتر از ۳ سال کودک را به نوشیدن آب ، یک ساعت تا ۴۵ دقیقه قبل از معاینه تشویق کنید.
کودکان بیشتر از ۳ سال کودک شما دو تا سه لیوان آب ، یک ساعت قبل از معاینه بنوشد.

 

اگر خدمات با کیفیت برای شما و خانواده تان مهم است و وقتتان برایتان ارزش دارد، پیشنهاد میکنیم از سیستم نوبت دهی اینترنتی سونوگرافی پژواک استفاده کنید.

 

  • سونوگرافی کلیه کودکان :

به طور کلی برای سونوگرافی کلیه های کودکان هیچ آماده سازی لازم نیست. با این حال، اگر خون در ادرار مشاهده شده است  نیاز به بررسی مثانه و یا قسمت پایین حالب می باشد ( که البته در اغلب موارد چنین بررسی در کنار ارزیابی کلیه ها لازم است). در این زمان نیاز است که مثانه کودک شما پر باشد. برای این کار دلبند شما نباید قبل از انجام معاینه، مثانه اش را خالی کند. مصرف آب بیش از حد خود مانع تشخیص برخی از مشکلات می گردد. لذا نوشیدن حداکثر یک لیوان آب کافی خواهد بود. مصرف آب زیاد جهت پر کردن کامل مثانه معمولا در بررسی احشا لگنی (مخصوصا دختران) لازم است که در جدول مربوطه در بالا قابل مشاهده است.

همچنین اگر علائمی مانند شامل فشار خون بالا مشاهده شد، این معاینه مستلزم یک معده خالی است. لطفا آماده سازی سونوگرافی شکم را دنبال کنید (در این موارد نوشیدن آب مانعی ندارد).

نکته : جدول بالا مخصوص کودکان است. جهت آماده سازی قبل از انجام سونوگرافی برای بزرگسالان برروی لینک مشخص شده کلیک کنید.

 

سونوگرافی نوزادان

در بعضی از مواقع، کودک نیاز است نفس خود را به مدت چند لحظه نگه دارد. البته گاهی اوقات از کودکان بزرگتر ممکن است خواسته شود یک نفس عمیق بکشند یا نفس خود را برای یک مدت بیشتری نگه دارد. تصویربرداری سونوگرافی بدون عوارض جانبی است و می تواند برخی از اندام ها را به راحتی نشان دهند.

منبع توضیحات : سایت radiologyinfo

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 186 امتیاز: 3]