به سایت کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی پژواک خوش آمدید

ساعات کار : شنبه تا پنج شنبه - ساعت 15 تا 20
  تماس با ما : 22064003-021

واریکوسل

واریکوسل

ادمین     2018/01/21

واریکوسل ، بزرگ شدن رگها و پیچ خوردگی غیرطبیعی شبکه وریدی (سیاهرگی) بالای مثانه در مردان است که باعث کاهش تولید و کم شدن کیفیت اسپرم است که می تواند باعث ناباروری شود.

شیوع آن در سن زیر ۱۰ سال کم است ولی در بالغین جوان ۱۵ درصد و در مردان نابارور ۲۰ تا ۴۰ درصد می‌باشد. شیوع این بیماری در کسانی که قبلاً بچه‌دار شده‌اند ولی به ناباروری ثانویه دچار هستند ۷۰٪ است.

بیشتر واریکوسل ها در طول زمان رشد می کنند. خوشبختانه تشخیص این بیماری آسان است (با سونوگرافی مثانه ) و بسیاری از آنها به درمان نیاز ندارند. اگر این بیماری باعث ایجاد علائمی شود، اغلب می توان جراحی کرد.

علایم واریکوسل

این بیماری اغلب علائم و نشانه ای ندارد. به ندرت ممکن است باعث درد شود. این درد ممکن است:

  • بصورت تیز و قابل تشخیص باشد.
  • با تمرینات ورزشی و ایستادن، به خصوص در مدت طولانی، افزایش پیدا می کند.
  • در هنگام دراز کشیدن به پشت کمتر بیشتر می‌شود.

اگر این بیماری هر چه زودتر تشخیص داده شود، عوارض کمتری (از جمله ناباروری) دارد. پس توصیه می شود که جوانان، قبل از ازدواج، برای تشخیص این بیماری، به پزشک سونوگرافی مراجعه کنند.

دریافت نوبت اینترنتی

 

علت

مشخص نیست چه چیزی باعث ایجاد واریکوسل می شود.  با این حال، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این بیماری زمانی شکل می گیرد که دریچه های داخلی ورید از جریان خون شما جلوگیری کنند. همچنین اغلب در دوران بلوغ و معمولا در سمت چپ شکل می گیرد.

 

نیاز به درمان

واریکوسل یک بیماری خوش‌خیم است اما درمان دارویی ندارد و تنها روش درمان آن جراحی است. تصمیم‌گیری برای عمل بستگی به فاکتورهای گوناگونی مانند: شدت آن و سن بیمار و وضعیت باروری (تأهل و داشتن یا نداشتن فرزند) دارد. در مواردی که بیمار ، گرید دو یا سه داشته باشد و با ناباروری مراجعه نموده باشد نیاز به عمل جراحی واریکوسلکتومی دارد.

در برخی رفرنس‌ها اگر مرد جوانی با واریکوسل قابل مشاهده یا قابل لمس (درجه سه یا دو) مراجعه نماید و فعلاً قصد بچه دارشدن هم نداشته باشد برای پیشگیری از اثرات نامطلوب آن بر باروری توصیه به عمل می‌شود.

 

منبعMayoclinic

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 5 امتیاز: 3.6]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *